Skip to Content

zaawansowane

poczta
english
logowanie

Studia Podyplomowe Ochrony Własności Intelektualnej

Strona internetowa: podyplomowe.prawo.uni.wroc.pl

CHARAKTERYSTYKA
            Podstawowym zadaniem Studiów Podyplomowych Ochrony Własności Intelektualnej, jest umożliwienie uczestnikom opanowania, pogłębienie i uzupełnienia wiedzy w zakresie ochrony własności intelektualnej w stopniu umożliwiającym prowadzenie zajęć dydaktycznych dotyczących tych zagadnień w trakcie realizacji programów studiów wyższych na wszystkich kierunkach studiów. Ponadto zajęcia mają umożliwić opanowanie omawianej problematyki w stopniu umożliwiającym samodzielną ocenę i rozwiązywanie podstawowych problemów praktycznych związanych z omawiana problematyką w innej niż dydaktyczna działalności prowadzonej przez instytucje państwowe, samorządowe i prywatne.

Realizacja ogólnego celu studiów będzie realizowana poprzez cykl wykładów poświęconych podstawom - krajowym i zagranicznym regulacji ochrony własności intelektualnej. Omówione zostaną podstawowe pojęcia i konstrukcje dotyczące ochrony prywatnoprawnej i publicznoprawnej. W dalszej kolejności na takim tle omówione zostaną poszczególne instytucje prawa własności intelektualnej z rozbiciem na prawo autorskie i prawo własności przemysłowej. Istotną częścią tych zajęć będzie omówienie twórczości pracowniczej oraz naukowej z uwzględnieniem problematyki plagiatu i Internetu jako źródła pozyskiwania informacji. Omówione zostaną w podstawowym zakresie także podstawowe zasady ogólnej procedury cywilnej, administracyjnej i karnej w odniesieniu do ochrony własności intelektualnej. Na tym tle omówione zostanie zwłaszcza postępowanie przed Urzędem Patentowym RP w celu uzyskania patentu praw ochronnych oraz praw z rejestracji.
Podstawowym celem studiów jest doskonalenie kwalifikacji pracowników wyższych uczelni państwowych i prywatnych przygotowujących się do prowadzenia objętych standardami nauczania zajęć z zakresu ochrony własności intelektualnej; dodatkowym celem jest doskonalenie kwalifikacji pracowników organów władzy i administracji rządowej i samorządowej, państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych, dla których ta forma kształcenia stwarza możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych w tym zwłaszcza pracowników szeroko rozumianych instytucji kultury i nauki (np. bibliotekarze, animatorzy kultury, pracownicy instytucji wydawniczych itp.) oraz pracowników instytucji prywatnych zainteresowanych zasadami funkcjonowania ochrony własności intelektualnej – w tym zwłaszcza dziennikarzy oraz podmiotów działających w sferze związanej z wykorzystaniem przedmiotów własności intelektualnej (teatr, kinematografia, handel sztuką itp.).
 
Wykaz przedmiotów:
  • Podstawowe zasady ochrony prywatnoprawnej
  • Podstawowe zasady ochrony publicznoprawnej
  • Konstytucyjne podstawy ochrony własności intelektualnej
  • Postępowanie cywilne – podstawowe zasady
  • Postępowanie administracyjne – podstawowe
  • Postępowanie karne – podstawowe zasady
  • Prawo autorskie
  • Podstawy prawa pracy i ochrona twórczości pracowniczej
  • Prawo wynalazcze i postępowanie przed Urzędem Patentowym w praktyce obrotu
  • Prawo ochrony oznaczeń pochodzenia towarów i usług
  • Zwalczanie nieuczciwej konkurencji i ochrona firmy
  • Karna ochrona przedmiotów własności intelektualnej
  • Dobra osobiste jako przedmiot obrotu i ochrony
  • Ochrona zabytków i przedmiotów własności intelektualnej - państwowej i komunalnej
  • Dobra intelektualne a zobowiązania podatkowe

INFORMACJE DODATKOWE:
Kierownik studiów: dr Julian Jezioro
Kontakt:
Dziekanat Studiów Podyplomowych Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii
Uniwersytetu Wrocławskiego
ul. Kuźnicza 46/47
Wrocław 50-138
Tel.: + 48 71 37-52-371,
e-mail: podyplomowe@prawo.uni.wroc.pl
Czas trwania studiów: 1 rok (2 semestry), około 160 godzin dydaktycznych.
Termin składania dokumentów: od 4 czerwca do 22 września 2012 r.
Termin rozpoczęcia studiów: październik 2012 r., studia prowadzone są w systemie niestacjonarnym, zajęcia odbywają się średnio dwa – trzy razy w miesiącu (w niedziele)
Opłaty: 3600 zł za dwa semestry.
Informujemy, że podejmujemy starania w celu pozyskania funduszy unijnych, które pozwoliłyby na obniżenie opłaty z tytułu kształcenia na studiach.
Zasady naboru: Przyjęcie na studia następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego na podstawie kompletu dokumentów. 
Zastrzegamy sobie prawo do nieuruchomienia  studiów w razie braku odpowiedniej liczby Kandydatów, przy czym minimalna liczebność grupy wynosi 20 osób.
Wymagania: ukończone studia wyższe
Uzyskane kwalifikacje: Absolwenci studiów otrzymają na zakończenie świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z wykazem przedmiotów oraz ze średnią ocen. Dokument ten jest wyrazem pogłębienia wiadomości oraz podniesienia kwalifikacji. Studia mają charakter dokształcający.